Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: nowalijki dla dzieci @ pexels.com
Dietetycy zgodnie radzą aby dieta dzieci była bogata w odpowiednią porcję warzyw i owoców. Często słyszymy, że podajemy ich dzieciom za mało. Dlatego też wraz z pierwszymi, wiosennymi zbiorami podajemy nowalijki dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że pierwsze nowalijki są ze szklarni i tutaj właśnie powstaje pytanie, czy zatem nowalijki są zdrowe, czy nie? Jedni przekonują, że takie warzywa to źródło wartościowych witamin i wszystkie muszą być uprawiane w optymalnych warunkach, czyli z dobrą temperaturą i oświetleniem, bez dostępu do zanieczyszczeń. Jest jednak także druga strona medalu, ponieważ inni twierdzą, że warzywa dojrzewające w naturalnych warunkach zawierają większą ilość witamin oraz składników odżywczych i nie ma z czym się spieszyć.
Nowalijek z pewnością nie powinny jeść dzieci poniżej trzeciego roku życia, ponieważ bardzo często zdarza się, że nawet ekologiczne warzywa uczulają. Starsze dzieci mogą po nie sięgać, ale zdecydowanie z umiarem. Nie oznacza to jednak, że nie mamy dbać o odpowiednią porcję warzyw i owoców w diecie dziecka i nie ustrzegać się przed podstawowymi błędami żywieniowymi u dzieci>>. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to czy warzywa rosną w szklarni, czy nie, nie jest mniej ważne od tego na jakiej glebie rosły. Bardzo często bowiem wzrost nowalijek jest dopingowany pełnymi chemii sztucznymi nawozami. Zatem jeśli mamy wątpliwości co do pochodzenia danych warzyw, to warto wstrzymać się z ich podawaniem dziecku do rozkwitu sezonu.
Najważniejszy jest świadomy wybór nowalijek i ich odpowiednie przygotowanie. Warto też nie zapominać o warzywach i owocach, które mamy pozamykane w słoikach, a które z pewnością trzeba dojeść przed kolejnymi przygotowaniami przetworów latem.
- Najwięcej chemii, o której mówią przeciwnicy podawania nowalijek dzieciom chłoną liście i korzenie warzyw. Zdrowsze zatem będą pomidory i ogórki niż rzodkiewki, sałata i szpinak.
- Bogate w azotany warzywa łatwo rozpoznać. Zazwyczaj są dorodniejsze i szybciej więdną. Wybieraj zatem te bardziej jędrne, nawet kosztem ich wielkości.
- Może wyda się to oczywiście, ale nowalijki zawsze dokładnie myjemy, obieramy ze skórki (kumuluje najwięcej szkodliwych związków) i usuwamy zewnętrzne liście, np. sałaty, kapusty, cykorii.
- W celu wybrania dobrych nowalijek lepiej udać się na sprawdzone stoisko na bazarku. Najbezpieczniejsze nowalijki to oczywiście te, które sami uprawiamy w przydomowych ogródkach. Oczywiście jeśli jesteśmy ich szczęśliwymi posiadaczami.
Warto też wiedzieć, kiedy spodziewać się w warzywniakach odpowiednich warzyw i owoców. Czasami termin zbiorów się zmienia w zależności od pogody, ale mamy dla Was małą ściągawkę z kalendarzem sezonowych warzyw i owoców:
Warzywa i owoce w maju: pierwsze zbiory truskawek, rabarbar, botwinka, rzodkiewka. Pojawiają się pierwsze młode ziemniaki, rukola, sałata i szczaw.
Warzywa i owoce w czerwcu: pełnia sezonu truskawek, agrest, czereśnie. Nadal botwinka, młode ziemniaki, rukola, sałata i szczaw, a także: bób, kalafior, brokuły, cukinia, fasolka szparagowa, kalarepa, liście selera, młody por, marchewka, natka pietruszki, szparagi i szpinak. Bywa też, że przy wyjątkowo ciepłym miesiącu pojawią się ogórki.
Nasze babcie zawsze powtarzały, że trzeba żyć w zgodzie z naturą i z szacunkiem do niej. Dlatego właśnie najlepiej kupować warzywa i owoce w okresie ich zbiorów, kiedy są najzdrowsze, najsmaczniejsze i jak zwykle to bywa najtańsze. Zdrowsze też będą nasze polskie warzywa i owoce, niże te, które muszą przebyć do naszego kraju długą drogę.
ZOBACZ TAKŻE:
TOP 10 produktów, których nie warto dawać dziecku >>
Najlepsze i najgorsze napoje dla dzieci - JAKIE WYBIERASZ? SONDA! >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.05.08 21:07
Ze swojego ogródka to i owszem.. kupne odpadają..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.